On Air Playlist for January 29, 2015

4:00 PM – 5:00 PM

4:50 PM: Waltz-Scherzo Peter Tchaikovsky, Leonard Slatkin, London Symphony Orchestra

4:37 PM: Variations serieuses (Serious Variations) Felix Mendelssohn, ,

4:30 PM: Secret of Mana Hiroki Kikuta, Angele Dubeau, La Pieta

4:21 PM: Concerto for Two Flutes Antonio Vivaldi, Neville Marriner, Academy of St Martin in the Fields

4:19 PM: Serenata Enrique Granados, ,

4:07 PM: Sinfonia No. 4 Johann Rosenmuller, Jordi Savall, Hesperion XX

4:02 PM: Symphony No. 104 "London": Minuet Franz Joseph Haydn, Herbert von Karajan, Berlin Philharmonic

3:00 PM – 4:00 PM

3:37 PM: Serenade for Winds Antonin Dvorak, Myung-Whun Chung, Vienna Philharmonic Winds

3:24 PM: La gazza ladra (The Thieving Magpie): Overture Gioacchino Rossini, Christian Benda, Prague Sinfonia Orchestra

3:21 PM: Etude No. 6 Frederic Chopin, ,

3:17 PM: Concerto Antonio Vivaldi, Pat Kelly, String Orchestra of MYS

3:07 PM: Symphony No. 23 Wolfgang Amadeus Mozart, Adam Fischer, Danish National Chamber Orchestra

3:00 PM: Symphony No. 1: 4th movement Ludwig van Beethoven, Daniel Barenboim, West-Eastern Divan Orchestra

12:00 PM – 1:00 PM

12:40 PM: A Musical Joke (Ein musikalischer Spass) Wolfgang Amadeus Mozart, Andrew Manze, English Concert

12:35 PM: Aria from Cantata 51 Johann Sebastian Bach, , Portland Baroque Orchestra

12:15 PM: Young Person's Guide to the Orchestra Benjamin Britten, Michael Stern, Kansas City Symphony

12:09 PM: Fuga Joaquin Turina, ,

12:07 PM: Sicilienne Maria-Theresia von Paradis, ,

11:00 AM – 12:00 PM

11:43 AM: Alessandro Ballet Music Christoph Gluck, Reinhard Goebel, Musica Antiqua Cologne

11:29 AM: Euphonium Concerto Amilcare Ponchielli, Matthias Foremny, Mecklenburgische Statskapelle Schwerin

11:23 AM: Etude in fourths and fifths Nikolai Kapustin, ,

11:12 AM: Scaramouche Darius Milhaud, ,

11:02 AM: Concerto Grosso No. 5 (after Corelli) Francesco Geminiani, Sigiswald Kuijken, La Petite Bande

10:00 AM – 11:00 AM

10:59 AM: Allegretto Benjamin Godard, ,

10:46 AM: Suite magica Maximo Diego Pujol, ,

10:40 AM: Semele: Where E'er You Walk George Frideric Handel, Harry Bicket, Orchestra of the Age of Enlightenment

10:09 AM: North Country Sketches Frederick Delius, Richard Hickox, Bournemouth Symphony Orchestra

10:01 AM: Kunstler-Leben Walzer (Artist's Life) Johann Strauss, Jr., Fritz Reiner, Chicago Symphony Orchestra

9:00 AM – 10:00 AM

9:53 AM: Introduction and Passacaglia William Wallace, Boris Brott, London Symphony Orchestra

9:34 AM: The Flower Clock Jean Francaix, Andre Previn, London Symphony Orchestra

9:25 AM: Introduction and Allegro "Grand Solo" Fernando Sor, ,

9:00 AM: Piano Concerto No. 12 Wolfgang Amadeus Mozart, Janos Rolla, Franz Liszt Chamber Orchestra

8:00 AM – 9:00 AM

8:56 AM: Shimmeree Peter Togni, Arthur Polson, CBC Vancouver Orchestra

8:53 AM: Holberg Suite: Prelude Edvard Grieg, , Moscow Chamber Orchestra

8:47 AM: Romance without words Gabriel Faure, ,

8:31 AM: Capriccio Italien Peter Tchaikovsky, Lorin Maazel, Bavarian Radio Symphony Orchestra

8:23 AM: Recorder Concerto Antonio Vivaldi, , Il Giardino Armonico

8:17 AM: Ein blonder Traum: Irgendwo auf der Welt (Somewhere in the World) Werner Richard Heymann, , German Chamber Philharmonic Quintet

8:10 AM: Spring Soiree No. 2 Felicien David, , Limoges Baroque Ensemble

8:04 AM: String Quartet No. 13: Alla danza tedesca Ludwig van Beethoven, , Guarneri Quartet

7:00 AM – 8:00 AM

7:54 AM: Suite Pastorale: Danse villabeoise Emmanuel Chabrier, Ernest Ansermet, Suisse Romande Orchestra

7:48 AM: Symphony No. 5: 3rd mvt Franz Schubert, Jonathan Nott, Bamberg Symphony Orchestra

7:39 AM: Piano Trio No. 1: 4th movement Camille Saint-Saens, , Rembrandt Trio

7:31 AM: Symphony No. 94 "Surprise": 2nd movement Franz Joseph Haydn, Adam Fischer, Austro-Hungarian Haydn Orchestra

7:25 AM: Jawnuta: Overture Stanislaw Moniuszko, Antoni Wit, Warsaw Philharmonic Orchestra

7:21 AM: Three Early Pieces: Composer's Holiday Lukas Foss, ,

7:16 AM: Rodeo: Saturday Night Waltz Aaron Copland, Michael Tilson Thomas, San Francisco Symphony

7:09 AM: Symphonie Espagnole: Rondo Edouard Lalo, Zubin Mehta, Israel Philharmonic Orchestra

7:04 AM: Las Dos Hermanitas (Two Sisters) Francisco Tarrega, ,

6:00 AM – 7:00 AM

6:51 AM: Die Fledermaus: Overture Johann Strauss, Jr., Carl Davis, London Philharmonic Orchestra

6:48 AM: The Magic Flute: March Wolfgang Mozart, ,

6:37 AM: Piano Concerto No. 9 "Jeunehomme": 3rd movement Wolfgang Amadeus Mozart, Bernard Labadie, The King's Violins

6:34 AM: Hungarian Dance No. 1 Johannes Brahms, Antal Dorati, London Symphony Orchestra

6:25 AM: Waltz-Intermezzo Frank Bridge, Constantine Orbelian, Moscow Chamber Orchestra

6:22 AM: Pelleas and Melisande: Sicilienne Gabriel Faure, ,

6:09 AM: Symphony No. 3 William Boyce, Yehudi Menuhin, Menuhin Festival Orchestra

6:05 AM: Jamestown Concerto: London 1606 William Perry, William Eddins, RTE National Symphony Orchestra

5:00 AM – 6:00 AM

5:45 AM: Symphony No. 7: 1st movement Ludwig van Beethoven, Christian Thielemann, Philharmonia Orchestra

5:36 AM: L'amant anonyme: Overture-Symphony Chevalier de Saint-Georges, Jeanne Lamon, Tafelmusik

5:31 AM: Fandango Joaquin Rodrigo, ,

5:16 AM: Fountains of Rome Ottorino Respighi, Louis Lane, Atlanta Symphony Orchestra

5:10 AM: Cantabile Niccolo Paganini, ,

5:06 AM: Trumpet Voluntary John Stanley, Anthony Newman, English Chamber Orchestra

5:01 AM: The Last Sleep of the Virgin Jules Massenet, Eiji Oue, Minnesota Orchestra

4:00 AM – 5:00 AM

4:36 AM: Clarinet Concerto Franz Krommer, Antony Pay, English Chamber Orchestra

4:24 AM: Academic Festival Overture Johannes Brahms, Andre Previn, Royal Philharmonic Orchestra

4:10 AM: Guitar Concerto Antonio Vivaldi, Howard Griffiths, Zurich Chamber Orchestra

4:06 AM: Cello Suite No. 6: Gavotte Johann Sebastian Bach, ,

4:01 AM: Rhine Nymphs Overture Jacques Offenbach, Antonio de Almeida, Philharmonia Orchestra

3:00 AM – 4:00 AM

3:47 AM: Concerto Grosso No. 2 George Frideric Handel, Christopher Hogwood, Handel and Haydn Society

3:34 AM: Free Variations and Finale Gabriel Pierne, , Mirage Quintet

3:10 AM: Carnaval Robert Schumann, ,

3:06 AM: Sweet and Low-Down George Gershwin, John Williams, London Symphony Orchestra

3:01 AM: Winter Landscape from North Country Sketches Frederick Delius, Richard Hickox, Bournemouth Symphony Orchestra

2:00 AM – 3:00 AM

2:41 AM: Symphony Antonio Rosetti, Matthias Bamert, London Mozart Players

2:39 AM: Catalan Folksongs: El noi de la mare Miguel Llobet, ,

2:10 AM: Symphony No. 36 "Linz" Wolfgang Amadeus Mozart, Frans Bruggen, Orchestra of the 18th Century

2:06 AM: Cradle Song (Berceuse) Edvard Grieg, ,

2:01 AM: Nocturne-Quadrille Johann Strauss, Jr., Alfred Walter, CSSR State Philharmonic Orchestra

1:00 AM – 2:00 AM

1:22 AM: Concerto for Piano and Violin Felix Mendelssohn, , Orpheus Chamber Orchestra

1:15 AM: Faire is the heaven William H. Harris, John Rutter, Cambridge Singers

1:12 AM: Well-Tempered Clavier, Book 1: Prelude No. 1 Johann Sebastian Bach, ,

1:06 AM: Silent Woods (Klid) Antonin Dvorak, ,

1:01 AM: The Desert of Roses: 3rd movement Robert Moran, Craig Smith, Piano Circus Band

12:00 AM – 1:00 AM

12:52 AM: Romance Camille Saint-Saens, Steuart Bedford, English Chamber Orchestra

12:06 AM: Symphony No. 5 Peter Tchaikovsky, Emmanuel Krivine, Luxembourg Philharmonic Orchestra

12:01 AM: English Air Peter Lamb, ,