On Air Playlist for January 30, 2015

11:00 PM – 12:00 AM

11:32 PM: Symphony No. 3 Niels Gade, Neeme Jarvi, Stockholm Sinfonietta

11:09 PM: English Suite No. 2 Johann Sebastian Bach, ,

11:07 PM: Shepherd's Hey Percy Grainger, Kenneth Montgomery, Bournemouth Sinfonietta

11:01 PM: Corta jaca Radames Gnattali, ,

10:00 PM – 11:00 PM

10:57 PM: Der Mond: Final Scene Carl Orff, , Mainz Wind Ensemble

10:31 PM: Symphony No. 8 in b minor "Unfinished" Franz Schubert, Giuseppe Sinopoli, Staatskapelle Dresden

10:21 PM: Trio Sonata No. 11 William Boyce, Peter Holman, Parley of Instruments

10:07 PM: Piano Sonata No. 14 in c# minor Ludwig van Beethoven, ,

10:07 PM: Maria from West Side Story Leonard Bernstein, , Original Cast Recording

10:05 PM: In trutina from Carmina Burana Carl Orff, , Mainz Wind Ensemble

9:00 PM – 10:00 PM

9:15 PM: Romeo and Juliet Sergei Prokofiev, Osmo Vanska, Minnesota Orchestra Live from Orchestra Hall

8:00 PM – 9:00 PM

8:28 PM: Symphonic Dances from West Side Story Leonard Bernstein, Osmo Vanska, Minnesota Orchestra Live from Orchestra Hall

8:06 PM: Romeo and Juliet Fantasy-Overture Peter Tchaikovsky, Osmo Vanska , Minnesota Orchestra Live from Orchestra Hall

7:00 PM – 8:00 PM

7:59 PM: Cello Suite No. 2 in d minor: VI J.S. Bach, ,

7:52 PM: Eclogue Gerald Finzi, Richard Hickox, City of London Sinfonia

7:45 PM: Fear no more the heat o' the sun Gerald Finzi/Shakespeare, ,

7:23 PM: Billy the Kid Aaron Copland, David Zinman, Baltimore Symphony Orchestra

7:16 PM: Fugue No. 8 in e-flat minor J.S. Bach, ,

7:12 PM: So you want to write a fugue? Glenn Gould, ,

7:02 PM: Violin Concerto No. 2: 2nd movement Wolfgang Amadeus Mozart, Neville Marriner, Academy of St Martin in the Fields

6:00 PM – 7:00 PM

6:42 PM: Pohjola's Daughter Jean Sibelius, Osmo Vanska, Lahti Symphony Orchestra

6:35 PM: Solvieg's Song Grieg, ,

6:25 PM: Flute Sonata Johann Sebastian Bach, ,

6:20 PM: Farewell to Stromness Peter Maxwell Davies, ,

6:00 PM: Capriccio Italien Peter Tchaikovsky, Evgeny Svetlanov, USSR Symphony Orchestra

5:00 PM – 6:00 PM

5:53 PM: Rhapsody in g Op 79 no. 2 Johannes Brahms, ,

5:47 PM: Suite No. 1 Anton Arensky, Dmitry Yablonsky, Moscow Symphony Orchestra

5:40 PM: L'Estro Armonico: Concerto No. 3 for Violin Antonio Vivaldi, Adrian Chandler, La Serenissima

5:35 PM: Siboney Ernesto Lecuona, Karl-Heinz Loges, London Symphony Orchestra

5:22 PM: Rienzi: Overture Richard Wagner, James Levine, Metropolitan Opera Orchestra

5:12 PM: Beatus Franciscus Jeronimo Aliseda, , Rose Ensemble

4:00 PM – 5:00 PM

4:58 PM: Violin Partita No. 3 Johann Sebastian Bach, ,

4:40 PM: Suite Bergamasque: Clair de lune (Moonlight) Claude Debussy, ,

4:33 PM: Core 'n Grato , ,

4:22 PM: Swan of Tuonela Jean Sibelius, Eiji Oue, Minnesota Orchestra

4:10 PM: Mephisto Waltz No. 1 Franz Liszt, , La Pieta

4:04 PM: Witness: Building the Barn Maurice Jarre, Maurice Jarre, Royal Philharmonic Orchestra

3:00 PM – 4:00 PM

3:59 PM: The Unanswered Question Charles Ives, John Adams, Orchestra of St. Luke's

3:42 PM: 1812 Overture Peter Tchaikovsky, Antal Dorati, Minneapolis Symphony Orchestra

3:28 PM: En Foret Eugene Bozza, ,

3:22 PM: Brandenburg Concerto No. 5: 2nd movement Johann Sebastian Bach, Trevor Pinnock, European Brandenburg Ensemble

3:11 PM: Toccata and Fugue Johann Sebastian Bach, Jose Serebrier, Bournemouth Symphony Orchestra

3:04 PM: Promises Chris Granias, ,

3:00 PM: There Is Sweet Music Here Daniel Gawthrop, , Cantus

12:00 PM – 1:00 PM

12:56 PM: Partita No. 4, "Courante" Johann Sebastian Bach, ,

12:46 PM: Overture: The Beautiful Helen Jacques Offenbach, Arthur Fiedler, Boston Pops Orchestra

12:25 PM: In The South Overture (Alassio) Edward Elgar, Leonard Slatkin, London Symphony Orchestra

12:20 PM: Preludes, Book 2: Bruyeres (Heather) Claude Debussy, ,

11:00 AM – 12:00 PM

11:58 AM: Triple Concerto for Flute, Violin, and Harpsichord Johann Sebastian Bach, Pierre Hantai, Le Concert Francais

11:51 AM: Chaconne Marin Marais, , Trio Settecento

11:41 AM: Estudiantina Emil Waldteufel, , Salon Orchestra of Cologne

11:15 AM: Red Pony Suite Aaron Copland, John Williams, Boston Pops Orchestra

11:10 AM: Duo for Flute and Piano: 3rd movement Aaron Copland, ,

11:04 AM: Impresario: Overture Wolfgang Amadeus Mozart, , Empire Brass

10:00 AM – 11:00 AM

10:46 AM: Love Scene from "Romeo and Juliet" Hector Berlioz, Stanislaw Skrowaczewski, Saarbrucken Radio Symphony Orchestra

10:40 AM: Pineapple Rag Scott Joplin, Gunther Schuller, New England Conservatory Ragtime Ensemble

10:35 AM: Snow Maiden: Dance of the Tumblers Nikolai Rimsky-Korsakov, Gerard Schwarz, Seattle Symphony

10:06 AM: Cello Sonata No. 2 Johannes Brahms, ,

10:01 AM: Waltz No. 1 "Grand Valse brillante" Frederic Chopin, Richard Bonynge, National Philharmonic Orchestra

9:00 AM – 10:00 AM

9:56 AM: Louise: Depuis le jour Gustave Charpentier, , London Philharmonic Orchestra

9:27 AM: String Quartet No. 4 Ludwig van Beethoven, , Alban Berg Quartet

9:10 AM: Till Eulenspiegels lustige Streiche (Till Eulenspiegel's Merry Pranks) Richard Strauss, Leonard Slatkin, London Philharmonic Orchestra

9:05 AM: String Quartet No. 12, "American": 3rd mvtmvt Antonin Dvorak, , Takacs Quartet

9:00 AM: Viennese Caprice Fritz Kreisler, ,

8:00 AM – 9:00 AM

8:56 AM: Flight of the Bumblebee Nikolai Rimsky-Korsakov, ,

8:52 AM: Carnival of the Animals: The Swann Camille Saint-Saens, ,

8:51 AM: The Thorn Birds: Main Theme Henry Mancini, Henry Mancini, Royal Philharmonic

8:45 AM: Symphony No. 100 "Military": 2nd movement Franz Joseph Haydn, Colin Davis, Royal Concertgebouw Orchestra

8:40 AM: Romeo and Juliet: L'amour, l'amour! ... Ah! leve-toi, soleil! Charles Gounod, Eveline Pido, RAI National Symphony Orchestra

8:32 AM: Canzon Septimi toni Giovanni Gabrieli, Philip Pickett, London Brass

8:23 AM: The Four Season: Winter Antonio Vivaldi, , Orchestra of Flanders

8:09 AM: Flute Sonata: 3rd movement Lowell Liebermann, ,

8:05 AM: The Barteted Bride: Polka Bedrich Smetana, Geoffrey Simon, London Symphony Orchestra

7:00 AM – 8:00 AM

7:57 AM: String Quartet No. 13: 2nd mvt Ludwig van Beethoven, , Alban Berg Quartet

7:51 AM: A Ground by Mr. Finger/The Satyr's Masque Anonymous, , Hesperus

7:47 AM: Trumpet Concerto: 3rd movement Johann Hummel, Raymond Leppard, English Chamber Orchestra

7:41 AM: Gloria: Domine Deus Antonio Vivaldi, Robert Shaw, Atlanta Symphony Orchestra & Chorus

7:33 AM: Fall Fair Godfrey Ridout, Uri Mayer, Edmonton Symphony Orchestra

7:22 AM: Flute Concerto No. 3 "Il gardellino" ("The Goldfinch") Antonio Vivaldi, Claudio Scimone, I Solisti Veneti

7:18 AM: Suite No. 2 for Two Pianos "Silhouettes": La Coquette Anton Arensky, ,

7:11 AM: 3 German Dances Wolfgang Amadeus Mozart, Hans Graf, Salzburg Mozarteum Orchestra

7:04 AM: Acis and Galatea: Happy We! George Frideric Handel, Robert Shaw, Atlanta Symphony Orchestra

6:00 AM – 7:00 AM

6:57 AM: The Creatures of Prometheus: Pastorale Ludwig van Beethoven, , Orpheus Chamber Orchestra

6:48 AM: Polish Concerto (Concerto Polonois) Georg Philipp Telemann, Trevor Pinnock, English Concert

6:38 AM: Violin Concerto: 3rd movement Antonin Dvorak, William Steinberg, Pittsburgh Symphony Orchestra

6:32 AM: Karelia Suite: Alla Marcia Jean Sibelius, Osmo Vanska, Lahti Symphony Orchestra

6:25 AM: String Sonata No. 6 Heinrich Biber, , Purcell Quartet

6:20 AM: Capriccio No. 2 Johannes Brahms, ,

6:11 AM: Symphony No. 97: Finale Franz Joseph Haydn, Leonard Slatkin, Philharmonia Orchestra

6:04 AM: Valdres-March Johannes Hanssen, Bjarte Engeset, Iceland Symphony Orchestra

5:00 AM – 6:00 AM

5:39 AM: Irish Rhapsody No. 4 Charles Stanford, Vernon Handley, Ulster Orchestra

5:35 AM: Jesu, Joy of Man's Desiring Johann Sebastian Bach, ,

5:23 AM: Orchestra-Symphony No. 1 Carl Philipp Emanuel Bach, Andrew Manze, English Concert

5:11 AM: Sonata Concertata Niccolo Paganini, ,

5:06 AM: Romeo and Juliet: Menuet Sergei Prokofiev, Daniele Gatti, Royal Philharmonic Orchestra

5:01 AM: Festival March Johan Halvorsen, Terje Mikkelsen, Latvian National Symphony Orchestra

4:00 AM – 5:00 AM

4:40 AM: Piano Concerto for the left hand Maurice Ravel, Charles Dutoit, Montreal Symphony Orchestra

4:24 AM: Bassoon Quartet Francois Devienne, ,

4:17 AM: Dance Gaspar Sanz, Jordi Savall, Hesperion XX

4:06 AM: By the Beautiful Blue Danube (An der schonen, blauen Donau) Johann Strauss, Jr., Carlos Kleiber, Vienna Philharmonic

4:02 AM: The Pretend Gardener: Overture Wolfgang Amadeus Mozart, Hans Vonk, Dresden State Orchestra

3:00 AM – 4:00 AM

3:44 AM: Festival Suite Robin Milford, , Guildhall Strings

3:41 AM: America the Beautiful Samuel Ward/Katharine Bates, , Cantus

3:12 AM: Symphony No. 4 "Italian" Felix Mendelssohn, Yoel Levi, Atlanta Symphony Orchestra

3:06 AM: Trio Sonata Georg Philipp Telemann, , The Publick Musick

3:01 AM: Festival Coronation March for Alexander III Peter Tchaikovsky, John Williams, Boston Pops Orchestra

2:00 AM – 3:00 AM

2:26 AM: Pictures at an Exhibition Modest Mussorgsky, Neeme Jarvi, Chicago Symphony Orchestra

2:20 AM: Schindler's List: Theme John Williams, Erich Kunzel, Cincinnati Pops Orchestra

2:09 AM: Piano Sonata No. 19 Ludwig van Beethoven, ,

2:06 AM: Fantasia Upon One Note Henry Purcell, , Los Angeles Guitar Quartet

2:01 AM: Basse Danse Thoinot Arbeau, , Broadside Band

1:00 AM – 2:00 AM

1:52 AM: La Stravaganza: Violin Concerto No. 11 Antonio Vivaldi, Christopher Hogwood, Academy of Ancient Music

1:19 AM: Symphony No. 45 "Farewell" Franz Joseph Haydn, Derek Solomons, L'Estro Armonico London

1:15 AM: A Blown Away Leaf Leos Janacek, ,

1:06 AM: Sinfonia Johann Hasse, Ilia Korol, Moderntimes_1800

1:01 AM: Die schone Mullerin: Des Baches Wiegenlied (The Brook's Lullaby) Franz Schubert, Eric Jacobsen, The Knights

12:00 AM – 1:00 AM

12:50 AM: Concerto Tomaso Albinoni, , Empire Brass

12:32 AM: An American in Paris George Gershwin, Ludovic Morlot, Seattle Symphony

12:26 AM: Petite Reine Berceuse (Lullaby for a Little Queen) Victor Beraud, ,

12:06 AM: Flute Concerto No. 132 Johann Quantz, Jorg Faerber, Wurttemberg Chamber Orchestra

12:01 AM: Old and Lost Rivers Tobias Picker, John Williams, London Symphony Orchestra