On Air Playlist for February 1, 2015

3:00 PM – 4:00 PM

3:34 PM: Arpeggione Sonata Franz Schubert, ,

3:21 PM: The Seasons Ballet Alexander Glazunov, Edo de Waart, Minnesota Orchestra

3:14 PM: Conga del Fuego Arturo Marquez, Gustavo Dudamel, Simon Bolivar Youth Orchestra

3:07 PM: Suite Mignonne Jean Sibelius, William Boughton, English String Orchestra

3:01 PM: I Capuleti e i Montecchi (Capulets and Montagues): Sinfonia Vincenzo Bellini, Myung-Whun Chung, Orchestra of St. Cecilia

11:00 AM – 12:00 PM

11:40 AM: Petite Symphony Charles Gounod, Gerard Oskamp, Norwegian Winds

11:22 AM: Suite for Strings Arthur Foote, Mikhail Gurewitsch, do.gma chamber orchestra

11:16 AM: St. Matthew Passion: Aus Liebe will mein Heiland sterben Johann Sebastian Bach, , Anderson & Roe Piano Duo

11:06 AM: A Fugal Concerto Gustav Holst, Richard Hickox, City of London Sinfonia

10:00 AM – 11:00 AM

10:49 AM: Flute Concerto No. 2 "La notte" ("The Night") Antonio Vivaldi, Richard Tognetti, Australian Chamber Orchestra

10:19 AM: Symphony No. 4 "Tragic" Franz Schubert, Douglas Boyd, Saint Paul Chamber Orchestra

10:16 AM: Waltz No. 6 "Minute" Frederic Chopin, ,

10:06 AM: Il turco in Italia (The Turk in Italy): Overture Gioacchino Rossini, Riccardo Chailly, National Philharmonic Orchestra

10:01 AM: Toccata Girolamo Frescobaldi, , Boulder Brass

9:00 AM – 10:00 AM

9:51 AM: Fidelio Overture Ludwig van Beethoven, Daniel Harding, German Chamber Philharmonic

9:47 AM: The Three-Cornered Hat: Neighbor's Dance Manuel de Falla, Gerard Schwarz, London Symphony Orchestra

9:20 AM: Symphony No. 60 "Il Distratto" Franz Joseph Haydn, , Orpheus Chamber Orchestra

9:14 AM: Prelude No. 1 Heitor Villa-Lobos, ,

9:06 AM: Danse Macabre Camille Saint-Saens, Eugene Ormandy, Philadelphia Orchestra

9:01 AM: Scherzo-Tarantelle Henryk Wieniawski, ,

8:00 AM – 9:00 AM

8:46 AM: Dioclesian Instrumental Music Henry Purcell, Jeanne Lamon, Tafelmusik

8:40 AM: In sacred praises (Laudibus in sanctis) William Byrd, Harry Christophers, The Sixteen

8:33 AM: De la court Robert Parsons, , Phantasm

8:23 AM: Concerto for 3 Trumpets Georg Philipp Telemann, Raymond Leppard, English Chamber Orchestra

8:16 AM: Etude No. 3 "Un Sospiro" (A Sigh) Franz Liszt, ,

8:06 AM: Invitation to the Dance Carl Maria von Weber, Christoph von Dohnanyi, Cleveland Orchestra

5:00 AM – 6:00 AM

5:27 AM: Lute Suite No. 4: Gavotte en Rondeau Johann Sebastian Bach, , Academy of St Martin in the Fields

5:06 AM: Carmen Suite Georges Bizet, Myung-Whun Chung, Orchestre de la Bastille

5:01 AM: Pan's Flute: Pan and the Nymphs Jules Mouquet, Philippe Auguin, Helsingborg Symphony Orchestra

4:00 AM – 5:00 AM

4:52 AM: Spitfire Prelude and Fugue William Walton, Neville Marriner, Academy of St Martin in the Fields

4:24 AM: Oboe Concerto Richard Strauss, Wolfgang Sawallisch, Philadelphia Orchestra

4:20 AM: Pegando la Vuelta Abel Fleury, ,

4:06 AM: Petite Suite Claude Debussy, Mario Bernardi, CBC Vancouver Orchestra

4:01 AM: Invitation to the Polka Johann Strauss, Jr., Alfred Walter, Slovak State Phiharmonic, Kosice

3:00 AM – 4:00 AM

3:43 AM: Piano Concerto No. 1 Wolfgang Amadeus Mozart, Ildiko Hegyi, Concentus Hungaricus

3:38 AM: Oseh Shalom Debbie Friedman, Judith Clurman, Essential Voices USA

3:15 AM: Symphony No. 87 Franz Joseph Haydn, Neville Marriner, Academy of St Martin in the Fields

3:07 AM: Recorder Concerto Johann Fasch, , Ensemble Marsyas

3:01 AM: Two Aquarelles Frederick Delius, Eric Fenby, Royal Philharmonic Orchestra

2:00 AM – 3:00 AM

2:31 AM: Serenade for Strings Antonin Dvorak, Myung-Whun Chung, Vienna Philharmonic

2:26 AM: Melancholy Francis Poulenc, ,

2:26 AM: Sinfonia for 3 Trumpets No. 1 Johann Christian Hertel, Wolfgang Bauer, Wurttemberg Chamber Orchestra

2:26 AM: Waltz No. 10 Frederic Chopin, ,

2:13 AM: L'Estro Armonico: Concerto No. 8 for Two Violins Antonio Vivaldi, Trevor Pinnock, English Concert

2:06 AM: Concerto in 7 Parts Willem de Fesch, Jan Willem de Vriend, Combattimento Consort Amsterdam

2:01 AM: Suite: Festival Marcel Tournier, , Mirage Quintet

1:00 AM – 2:00 AM

1:40 AM: Lachrimae John Dowland, ,

1:16 AM: Violin Concerto No. 1 Wolfgang Amadeus Mozart, Viktoria Mullova, Orchestra of the Age of Enlightenment

1:06 AM: An Outdoor Overture Aaron Copland, Frederick Fennell, Tokyo Kosei Wind Orchestra

1:01 AM: A Downland Suite: Minuet John Ireland, David Garforth, English Chamber Orchestra

12:00 AM – 1:00 AM

12:41 AM: Daphnis and Chloe Suite No. 2 Maurice Ravel, Giuseppe Sinopoli, Philharmonia Orchestra

12:28 AM: Der Mond: Three Dances and Finale Carl Orff, Klaus Rainer Scholl, Mainz Wind Ensemble

12:16 AM: The Sorcerer's Apprentice Paul Dukas, Eiji Oue, Minnesota Orchestra

12:07 AM: Concerto Grosso No. 6 "Christmas Concerto" Giuseppe Sammartini, Chiara Banchini, Ensemble 415

12:01 AM: Overture No. 2 "La Calamita de Cuori" Johann Christian Bach, David Zinman, Netherlands Chamber Orchestra